Jak sobie radzić z tremą?

Jak sobie radzić z tremą?

Trema dopada większość osób. Zazwyczaj przydarza się przy występach publicznych, ale nie tylko. Także przy najprostszych spotkaniach o pracę, czy biznesowych. W przypadku modelek można sprowadzić to do castingów, pokazów, czy ważnych sesji fotograficznych. Dopada zarówno osób początkujących w zawodzie, jak i doświadczonych. To pokazuje, jak bardzo zależy komuś na osiągnięcie danego celu.
Ciężko jednoznacznie stwierdzić czym jest trema. To mocno złożony proces. Nie ma konkretnej definicji, choć w skrócie można ją określić jako stres towarzyszący ludziom przy okazji występów publicznych, albo spotkań, z osobami których nie znają. To także generalny strach wobec krytyki, czy oceny otoczenia. Zazwyczaj opisuje się tremę jako wysoki poziom lęku. Objawia się w różny sposób. Najczęściej poprzez zdenerwowanie, bladość, pocenie się, słabą koncentrację, tiki nerwowe, kwestionowanie swojej wartości, negatywne myślenie, wstyd, agresję i inne. Człowiek ma wątpliwości, czy jego występ spodoba się innym, albo czuje zaniepokojenie w trakcie samego występu.

Stres zazwyczaj pojawia się także, gdy osoba nie jest przyzwyczajona do danej sytuacji.
Na przykład do wypowiedzi przed kamerą. Rzadko wpływ ma ilość osób, przed którą trzeba wystąpić, choć rzeczywiście zdarza się, że jeżeli pokaz jest przed większą widownią, to potęguje to reakcję. Wpływ ma także świadomość, że są to w większości osoby nieznane i oceniające.
Aby przeciwstawić się tremie, należy zrozumieć działanie procesu. Jeżeli samemu trudno uwierzyć w siebie, to można skontaktować się z psychologiem. Ten w ostateczności zaproponuje leki, które można zażyć przed występem. Czasem wystarczy rozmowa z kimś znajomym z otoczenia. Można też poznać różne techniki relaksacyjne, np. robienie sobie sesji wdechów i wydechów przed występem, albo skupienie się na czymś przyjemniejszym. Warto też brać pod uwagę, że z czasem, wraz z kolejnymi pokazami, czy innymi wystąpieniami trema będzie się zmniejszać. Dlatego, że modelka będzie zyskiwać coraz większe doświadczenie i pewność siebie.

Reasumując – w zależności od psychiki trema bywa także motywująca. Potrafi na przykład zmotywować człowieka do większego skupienia. Może także poprawić reakcję w niesprzyjających sytuacjach, mimo że zazwyczaj jest traktowana jako negatywne zjawisko.

Leave a Reply

Your email address will not be published.